książki

dabrowski

PORADNIK NAUCZYCIELA ŻEGLARSTWA

Śmiało można powiedzieć, że to podręcznik dla instruktorów, bez którego ciężko przejść egzamin. Nie tylko na instruktora ale także ten… życiowy. Już na wodzie, z kursantami.

Władysław R. Dąbrowski to nauczyciel akademicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, nauczyciel żeglarstwa, mający za sobą dziesiątki prowadzonych kursów (z pasją) na wszystkie stopnie. Autor książek o tematyce żeglarskiej, podręczników oraz artykułów publikowanych w czasopismach żeglarskich i specjalistycznych oraz referatów na konferencjach naukowych o problematyce żeglarskiej.
Kto poznał Władka ten wie, że to człowiek z pasją, lubiany przez kursantów, prawdziwy autorytet.
Trudno obejść się bez tej książki na kursie.

Władysław pisze (informacje z października 2013), że o książkę można pytać bezpośrednio w wydawnictwie (galicja@interia.pl). Ale mają jeszcze kilkanaście sztuk w KOZŻ (kontakt na kozz@epf.pl).

Dla ciekawych – spis treści (kliknij w spis aby go powiększyć):
dabrawski_spistresci

Kolejna książka obowiązkowa w biblioteczce instruktora:

chodnikiewicz

METODY SZKOLENIA W ŻEGLARSTWIE

Data wydania może niektórych (zwłaszcza młodych stażem instruktorów) zniechęcać. Ale nic bardziej mylnego!
Książka napisana ciekawie, konkretnie, inspirująco i z pasją. Czyta się prawie jednym tchem.
Do znalezienia na aukcjach internetowych, antykwariatach oraz bibliotekach (na pewno np. na AWF Wrocław).

Dla ciekawych – spis treści (kliknij w spis aby go powiększyć):

CHODNIKIEWICZSPIS

 

A TO NIE KONIEC

A teraz kilka książek, które mogą być dla Was zaskoczeniem, ale… pozornym.
Bo to świetne wydawnictwa, a słowo „trener” niech Was nie zmyla. Bo zasady nauczania, psychologia, pedagogika – ich podstawy są stałe. Niezależnie, czy mówimy i instruktorze żeglarstwa czy np. trenerze biznesu. Trenerzy mają podobne doświadczenia do nas i o tym piszą. Piszą w sposób przystępny, nawiązując do nowych trendów i aktualnych badań, korzystając ze swoich cennych doświadczeń. Warto przeczytać więc także i takie książki. Jeśli ktoś myśli poważnie o stopniach instruktorskich (nie mając za sobą wykształcenia kierunkowego w tym zakresie) to absolutne „minimum” w biblioteczce. Na rynku takich książek sporo ale przedstawiamy Wam te, które przeczytaliśmy i jednocześnie tylko te, które według nas warto.

Na początek „Podręcznik trenera” dwóch wrocławskich autorów.

podreczniktrenera

PODRĘCZNIK TRENERA

Sławomir Jarmuż i Tomasz Witkowski napisali podręcznik, który uczy, jak uczyć innych. Powodowani motywacją prospołeczną postanowili podzielić się posiadaną wiedzą ekspercką, co znajduje swoje potwierdzenie na wszystkich stronach opiniowanej pracy. (…)
Uważam, że książka w sposób istotny wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie w zakresie pomocy do szkolenia trenerów. Wśród jej odbiorców widziałabym osoby zajmujące się szkoleniem innych, jak również osoby planujące podjęcie tego typu działalności. Jestem przekonana, że lektura, a właściwie należy napisać praca z książką, skutecznie podniesie jakość ich pracy, a jak sądzę, także i życia.

Z recenzji prof. Marii Strykowskiej

Ze zdziwieniem czytałem „Podręcznik trenera”. Takich książek przecież zwyczajowo się nie pisze. Niepisana, a obowiązująca wielu autorów „instrukcja” mówi przecież, iż wiedzą sprawdzoną praktycznie nie wolno się dzielić, bo ułatwia się wówczas zadanie konkurentom. Zasada ta widać dr Sławomira Jarmuża i dr Tomasza Witkowskiego nie obowiązuje. I chwała im za to.

Z recenzji dr Stanisława Chełpy

Przeczytajcie fragment książki >>>

Książkę można nabyć w sklepie Biblioteki Moderatora.

psychologiatrener

PSYCHOLOGIA DLA TRENERÓW

Zawód instruktora wymaga łączenia wiedzy z zakresu psychologii z umiejętnościami społecznymi. W książce  przedstawiono, jak zastosować wiedzę psychologiczną w praktyce szkoleniowej. Jan Trenerski, główny bohater książki, na własnych błędach uczy się, jakie są prawidłowości pracy z grupą oraz jak w przygotowaniu treści szkoleniowych wykorzystać wiedzę o procesie uczenia się, o różnicach między ludźmi w sposobach uczenia się i zapamiętywania, o motywacji i problematyce osobowości człowieka. Znajdzie tu również wiedzę o procesie komunikacji, modelach komunikacji, a także o samokontroli.
W książce autorzy omawiają szczegółowo:

  • koncepcje psychologiczne, które pozwalają zrozumieć mechanizmy aktywizowania zachowań ludzi, co pomoże trenerom radzić sobie z brakiem zaangażowania uczestników szkoleń
  • mechanizmy funkcjonowania grupy (role grupowe, struktura grupy, przywództwo)
  • genezę emocji oraz ich związek z motywacją i osobowością
  • sposoby radzenia sobie z emocjami w kontaktach z grupami szkoleniowymi

Książka do nabycia w księgarni internetowej Profinfo.

silanawyku

SIŁA NAWYKU

W żeglarstwie bardzo mocno zwracamy uwagę m.in. na nawyki. Wykształcanie ich w naszych kursantach i praca nad tymi, które są niebezpieczne lub nieprawidłowe. Dostarcza szerokiej wiedzy, praktycznych wskazówek, a przede wszystkim jest wciągającą lekturą.
Spektrum tematów i zakres zainteresowań Duhigga są imponujące. Pisze o niemal każdej dziedzinie życia – od sposobu parkowania samochodu po schematy funkcjonowania wielkich międzynarodowych korporacji. Wśród bohaterów jest gospodyni domowa, która próbując zagłuszyć samotność i nudę wpada w nałóg hazardu i przegrywa wszystko. W książce znajdziemy trzymającą w napięciu, relacjonowaną minuta po minucie historię olimpijskiego startu Michaela Phelpsa, supermistrza zaprogramowanego na sukces. Wrażenie robi opowieść o filarze amerykańskiego przemysłu firmie Alcoa, która za sprawą niekonwencjonalnego podejścia nowego dyrektora generalnego do kwestii bezpieczeństwa diametralnie zmieniła nawyki pracowników doprowadzając do pięciokrotnego wzrostu wartości akcji. Wiele o nawykach uczy przerażająca historia pożaru na londyńskiej stacji metra King’s Cross w 1987 roku, kiedy
brak odpowiednich procedur doprowadził do śmierci 31 osób.

Książka do nabycia w internetowej księgarni PWN.

cdn.

Reklamy